
Прочетен: 6694 Коментари: 9 Гласове:
Последна промяна: 10.02 08:34


Един блогов „историк” и плагиат, известен с това, че мисленето му причинява главоболие и стомашни спазми, се е заел да се „изяви” и по въпроса за словосъчетанието „канасюбиги”. В трагикомедията са се включили и немалка част от мучащия елит на раздел „История”: щапаров, квк55, паназмея, данчотъпото и други. Кулминацията на малоумието е фразата „Биг, в съхранения и до днес староБългарски в Украйна, е БОГ!”. Всъщност профанската идея на плагиата дори не е негова, а принадлежи на един иначе един много добър историк – К. Гербов. Една бърза справка в Старобългарския речник и Речника на патриарх Евтимий показва, че няма такова животно като думата „биг”. Нашите предци са използвали единствената дума „богъ”, както и всички нейни производни, на които е корен: богат, богатство, богословец, богоявление и др. Трябва да разочаровам блоговото безмозъчие и с едно известие на Катакалон Кекавмен (ок. 1020 – 1080) , византийски автор, военен деец и писател, внук на българския болярин при царуването на Самуил - Димитър Полемарх, който очевидно е знаел добре български език. В неговия „Стратегикон”, ГИБИ VII, стр. 12 четем прелюбопитното известие: Bulgari divitem β ο γ α τ ο ν nuncupant -
Българи наричат имотния „богат”
„...Във всичко се застъпвай за нуждаещия се. И наистина богатият е бог за бедния, понеже го облагодетелства. Затова и българите наричат имотния – богат (β ο γ α τ ο ν), което значи богоподобен.”
А сега по същество. Как може да се раздели словосъчетанието „канасюбиги”? Освен отпадналото по филологически причини „канас у биги”, остават поне още два интересни варианта: „канас юбиги” или „кана сюбиги”. Вторият вариант е свързан с латинската дума subigo „субиго” – завоювам, подчинявам (иго – владичество). Т.е. архонта Муртаг се е титулувал допълнително с домашната титла „кана завоевател”, а не „къняз у бога”.
Ние обаче, освен с филоложки доказателства, разполагаме и с археологически такива. Най-престижните от тяхв тази посока са върху камък и метал. Например в надпис № 1 от Филипи отлично е запазено съчетанието „κανα βοιλα”. Известния моливдовул на Михаил багатур потвърждава тезата ни с надписа: MIXA | IΛBAГАТ | OVPKANA | IPTXΘV | NOC
Древните българи - нови наблюдения
Как бяха измислени “волжките българи”. ...
и цял живот,не могат да подредят
пъзела в главата си
гледката, е покъртителна
ЗНАЕШ ЛИ КАКВО ДАНЧОТЪПОТО ЩИ ДАМ, ЧОБАНИНО?
Един път те похвалих - толкоз беше!
https://iliyanv/history/2021/12/20/falshifikatyt-za-bukvite-o-pismeneh-ot-chernorizec-hrabyr.1794714
А драмата с "от Бога владетел" просто ме разби. Титула "кана субиги" защо трябва да дублира "от Бога владетел"? И какво би станало - манджа с грозде "княз от бога от бога архонта" Муртаг?
https://iliyanv/history/2021/12/20/falshifikatyt-za-bukvite-o-pismeneh-ot-chernorizec-hrabyr.1794714
А драмата с "от Бога владетел" просто ме разби. Титула "кана субиги" защо трябва да дублира "от Бога владетел"? И какво би станало - манджа с грозде "княз от бога от бога архонта" Муртаг?
Никаква "кана" нито "стомна" няма в Българските титли- в арабски средновековни извори пише,че титлата на нашите владетели е КАНАЗ т.е. КЪНЯЗ!
https://youtu/NGorjBVag0I
Като едната дума е титла на държавен глава а другата дума е военно звание на Главнокомандващия от Първото българско царство - каганата.
През второто царство това военно звание е - Главен воевода. Става дума за "сюбиги". А Кан, кана , каган е титлата на държавния глава.
Той не винаги е "сюбиги", т.е.Главнокомандваш.
Така например при Калоян, сюбиги- главен воевода е бил Манастър-Коца.
Само че словосъчетанията и титлите от Първото царство не са на славянски или латински език а булгар-тюркски.
А всички вие не държите сметка затова, и почвате да се репчите и да се правите на учени, бягайки настрани или наобратно от решението на проблемите и загадките.
А в редица каменни надписи в прав текст е казано какво е архонт, на гръцки архонт а на български - кана субиги. В самите надписи в прав текст го посочват.